HKMS
Mobiteli u bolnici
Mobilni telefoni su prijenosni električni uređaji koji nam služe za komunikaciju. S obzirom na njihovu dostupnost i mogućnosti koje nude, danas je život bez mobilnih uređaja većini ljudi nezamisliv. Duga izloženost elektromagnetskom zračenju sa sobom nosi određene posljedice, a da li je zračenje mobitela štetno za zdravlje i u kojoj mjeri, još nije u potpunosti dokazano.
Upotreba mobitela u bolnicama razlikuje se od zemlje do zemlje. U Francuskoj je zakonski zabranjena upotreba mobitela u bolnici, dok je u drugim zemljama Europe upotreba mobitela dozvoljena uz ograničenje korištenja u intenzivnim jedinicama i operacijskim salama.
Nekoliko je čimbenika koji određuju rizik smetnji mobitela:
- učestalost rada mobitela,
- intenzitet signala,
- zaštita medicinske opreme.
Mobiteli starije generacije utjecali su više na rad medicinske opreme, dok novije generacije mobitela koje koriste GSM stvaraju manje interferencija i ne utječu značajno na rad medicinskih uređaja.
Bolesnicima bi prilikom prijema na bolnički odjel trebalo dati upute mogu li i na koji način koristiti mobitel. Neka istraživanja navode važnost mobitela u komunikaciji s članovima obitelji te se čak preporučuje korištenje mobitela za vrijeme boravka na odjelu. Svaki bolesnik bi prilikom korištenja mobitela trebao poštivati potrebu za mirom ostalih bolesnika te mobilni uređaj staviti na nečujno te prilikom razgovora paziti na ton glasa.
Zdravstveno osoblje, također, radi brže dostupnosti i komunikacije koristi mobilne uređaje. Provedena istraživanja govore o velikoj mogućnosti prijenosa infekcija upravo preko mobilnih uređaja. Kako radi potrebe dostupnosti medicinsko osoblje mora koristiti mobilne uređaje preporučljivo je da se isti svakodnevno dezinficiraju.
Članak uredila: Kornelija Erdelja
Mislim da ih u pojedinim dijelovima bolnica, npr.op.dvorane, intenzivne njege i sva mjesta na kojima se pokaže da uporaba mobitela utječe na kvalitetu rada, treba potpuno zabraniti, uz velike novčane kazne. Bez sankcije, bilo koji propis je nažalost uzaludan. Moglo bi se u nekoj od bolnica sprovesti i pilot program, po načelu bolnica u Njemačkoj, ili Norveškoj, mobitel ostaje na ulazu, za posjete, a kod osoblja u garderobi i preuzima se službeni interni telefon, s kojim se ujedno i ulogiravate u radno računalo, naravno - bilježi i vrijeme dolaska i odlaska na posao. A svima koji ne vjeruju u istraživanja koja dokazuju čitavu "mobitel -mikrofloru", preporučam da nakon radnog dana uzmu mikrobiološki obrisak s touch screen -a i vrlo će se neugodno iznenaditi, kad osvijeste što sve nose kući na svojem mobitelu.
Stavljajući ovaj članak, cilj je bio potaknuti na razmišljanje kako i gdje sve koristimo mobitele, te osvijestiti koliko toga prenosimo na tim mobitelima jedni drugima i našim pacijentima. Veseli me što ste pročitali članak i pozivam da razvijemo neku ideju o istraživanju.
Slađana Režić
Ideja o istraživanju učinka mobitela u radnom procesu bolnica, zatim uporaba istih u određenim osjetljivim dijelovima bolnica, i uporaba istih od strane samih pacijenata i njihove pratnje ili posjeta, je vrlo zanimljiva. Ali nameću se mnoga pravno- etička pitanja. Npr. u skladu s EU GDPR Uredbom, kako bez kršenja iste zabraniti nekome korištenje aparata koji sadržava osobne informacije? Zatim, unatoč važećim zakonskim propisima, o zabrani neovlaštenog snimanja unutar Zdravstvenih Ustanova ( a svaki mobitel ima kameru), nameće se pitanje, koje su sankcije za nepridržavanje istih, i tko ih provodi. Primjer, snimanje tzv. selfija u prostorima Hitnog prijema, je vrlo popularno, ali istovremeno i nezakonito. Jesu li zdrav. radnici ti koji su dužni provoditi navedenu zabranu, ako jesu kako? Tko im je dao ovlasti? Da ne spominjemo etička pitanja. Što ako roditelj smatra da je snimanje vlastitog djeteta, dok boravi u bolnici, u svrhu recimo bržeg oporavka, nakon izlaska ili u svrhu smanjenja pojave hospitalizma ? Zatim tu je i epidemiološka odgovornost zdr. radnika prema zajednici u kojoj žive, ako nehotice na zaslonu svog pametnog telefona šire izrazito patogene mikroorganizme....i lista bi mogla ići vrlo daleko. Dakle tema je vrlo zanimljiva, i sigurno zahtijeva širu i multidisciplinsku raspravu.
u potpunosti se slažem s napisanim komentarom.Sam članak je zaista poticajan za razmišljanje o tome kako i koliko smo ovisni o mobitelu na radno mjesto i što sve "pati-ostaje zakinuto" kod suvišnog korištenja istog .
Definitivno da su u današnje vrijeme neophodni no međutim sve ima određene granice .Propisi i protokoli napisani se definitivno ne sprovode te je za nepoštivanje zaista jedino riješenje novčana kazna .Koliko je uopće ružno i neprimjereno vidjeti zaposlenike zdravstveno osoblje svih profila kako upotrebljavaju mobitel tijekom rada oko bolesnika mislim da je nepotrebno naglašavati Istom mlađe generacije se pravdaju kako im je tako odmah dostupan gogle za neke nedoumice i objašnjenja tijekom rada .... što ima i nema realnu opravdanost .Bolesnika se stavlja trenutno u drugi plan čim se upotrebljava mobitel...a znamo tko i što nam je na prvom mjestu ...... Stoga što hitnije na bilo koji način regulirati upotrebu privatnih mobitela u bolnicama ...