HKMS
Poremećaji spavanja medicinskih sestara
Spavanje je fiziološki, ritmički, periodični i privremeni prekid budnosti, kada je motorička aktivnost snižena, a stanje svijesti promijenjeno, pri čemu je opažanje vanjske situacije bitno smanjeno. Poremećaji spavanja velik su javnozdravstveni problem zbog sve veće učestalosti tih poremećaja, njihova neprepoznavanja i neadekvatnog liječenja.
Osobe koje rade izvan uobičajenog radnog vremena (8.00 - 16.00) osobito kada je u pitanju učestali noćni rad, nemaju normalan ritam spavanja i buđenja što dovodi do raznih poremećaja spavanja.
Shift Work Sleep Disorder (SWSD) definira se kao poremećaj spavanja koji se javlja u osoba koje rade noću. Očituje se nizom poremećaja spavanja, od problema usnivanja, nemogućnosti spavanja, učestalog buđenja tijekom spavanja... Mogu biti prisutni i problemi koncentracije, glavobolja, umor te nedostatak energije. Smatra se da u SAD-u oko 30 % osoba koje rade noću imaju ovaj poremećaj.
Medicinske sestre, osobito one koje rade noću, profesija su koja je izložena Shift Work Sleep Disorder.
Posljedice poremećaja mogu dovesti do:
- pogrešaka u radu osobito pogrešaka u primjeni lijekova,
- promjenama raspoloženja,
- problemima u društvenom funkcioniranju,
- zdravstvenih problema (osobito gastrointestinalnih, kardiovaskularnih, metaboličkih)
- te problema s ovisnostima (kava, alkohol, droge).
Savjeti koji mogu pomoći odnose se na izbjegavanje rada više noćnih smjena zaredom, izbjegavanje rotacija smjena kada se radi 8 sati, ograničavanje unosa kofeina, osobito pod kraj smjene, osvjetljavanje radnog mjesta noću jer to potiče mozak na održavanje budnosti, zamračivanje sobe kada idemo spavati, isključivanje telefona za vrijeme spavanja te održavanje koliko je moguće redovnog rasporeda budnosti i spavanja.
Članak uredila: Kornelija Erdelja
Poštovana
članak je zaista poučnog ali čisto informativnog karaktera što ne umanjuje njegovu vrijednost.
bilo bi poželjno da u buduće kad već nije do sada nešto se promijeni da svi ovi podaci koji su istinite činjenice i poteškoće svih nas koji radimo noćne smjene ,posebno oni koji ih rade bez nekog ritma (dežurstva pripravnosti i sl)posluže kako bi se na zdravstvene djelatnike obratilo više pozornosti.
Možda čak nešto od ovoga i uvrstilo u profesionalna oboljenja koja bi davala neke olakšice i sl.
Sigurna sam da ćete se složiti da nije isti rad po pitanju ovih poteškoća za sestre/tehničare koji rade u ambulantama,poliklinikama ili u operacijskim salama ,hitnim prijemima 24 sata ili rad u turnusima 12 sati na odjelima i intezivnim njegama
Iz svega se uvijek može izvući pouka ali i nešto za boljitak struke,a time i pružanja skrbi bolesnicima
Srdačan pozdrav
Kaća Poklepović Kukoč